ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Справка за концесията от Национален концесионнен регистър.
Кариери “Мали Кладни дял”, “Банчовец” и “Мерата”, представляват участъци от находище „Стрелча – Мерата”.
Миннодобивната дейност се осъществява на основание Договор за концесия от 16.12.2006 год., приет с Решение №780 на МС. Те са разположени в района на гр.Стрелча, Пазарджишка област.
На обектите се извършва добив на пегматити по открит начин. Проучването им е извършвано от 1967 до 1981год., а запасите са утвърдени от ДКЗ с протокол № НБ-10/2000 год. Във връзка с отдаване находището на концесия през 2005 г. е направено преизчисляване на запасите към 01.01.2005 г., утвърдени с Протокол на СЕК №НБ-66/01.12.2005 г.
Продукцията на кариерите е предназначена да задоволява нуждите на стъкларската, керамичната и порцеланова промишленост.
В находищата се извършват добивни работи още от 30-те години.
Извършените детайлни геологопроучвателни работи от “Ватия” АД, установяват сравнително голямо пегматитово поле, изградено от близки едно до друго пегматитови тела, които позволяват интензивен открит добив.
Развитието на експлоатационните работи е разчетено в контура на утвърдените геоложки запаси и заявените за концесия площи.
Общи сведения за находище „Стрелча – Мерата”
Обектите за добив на пегматит се намират в район, северно от гр. Стрелча.
Същете са проучвани от “Ватия” АД през 70-те и 80-те год., като паралелно с тази дейност се извършва и експлоатация.
Запасите от пегматит са ревизирани и преизчислени към 01.01.2005 год. и утвърдени от СЕК на МОСВ.
Участък “Мерата” е разположен в най-ниските, южни склонове на Същинска средна гора, в околностите на гр. Стрелча. Теренът около участъка е скалист, със слабо представена горска растителност.
Основната отводнителна артерия в района е река Луда Яна и Пясъчник, в които се вливат по-малки рекички. В близост до кариерата няма реки и дерета с повърхностно течащи води. Като цяло, в хидрогеоложко отношение, находището се определя като сухо.
Релефът на находище “Мерата” е спокоен, със заоблени форми и полегати склонове, с постепенно задигане на север.
Географското положение и орографските особености обуславят континенталния характер на района.
Участък “Мали Кладни дял” е разположен на 12 km северно от гр. Стрелча, в местноста Меде дере. Теренът около участъка е силно пресечен и стръмен, с добре представена горска растителност. Почвената покривка е малка. В близост до кариерата има водохващане на градския водопровод. Множество малки рекички дълбоко са врязани в планината и я разчленяват на отделни напречни ридове. Водният им режим е непостоянен и е в зависимост от атмосферните валежи. Снежната покривка е значителна и се задържа дълго. В хидрогеоложко отношение, находището се определя като сухо.
Географското положение и орографските особености обуславят континенталния характер на района.
Участък “Банчовец” се намира на 25 km от гр. Стрелча, в местността “Вълк”, източно от участък “Мали Кладни дял”. Той е разположен на значителна надморска височина – 1000 м. теренът е силно пресечен, а кариерата е разположена непосредствено под сравнително заоблено планинско седло.
Снежната покривка е значителна, задържа се дълго и е значителна пречка при експлоатацията на находището. Атмосферните води не се задържат в котлована на рудника, изтичайки по гравитачен път.
Геоложка и хидрогеоложка изученост
За района на Същинска Средна гора има изготвени топографски карти в М = 1 : 25 000 и М = 1 : 5 000 от “Геопланпроект” София.
При провеждане на геологопроучвателните работи за всички участъци е използван топографо-геодезичен план в М = 1 : 500.
Още през 30-те год. започват експлоатационните работи в находището, но едва през 1979 год. започват геолого-проучвателни работи, които с прекъсвания продължават до 1981 год.
Прокарани са канави, шурфи и сондажи, но материалите от документирането на проучвателните изработки са запазени само частично.
Сондажните ядки са опробвани на секции с различна дължина.
Техноложки проби не са взимани, поради доказаните вече технологични свойства на пегматитите в находищата.
За изясняване на хидрогеоложките условия в участъците не са провеждани специални хидрогеоложки проучвания, поради леките и благоприятни условия за открита експлоатация. Терените на находищата са сухи, прорязани от сравнително дълбоко изрязани ровини със стръмни брегове. Подпочвени води няма. При прокарване на сондажи, водно ниво не е установено.
Речната мрежа в района е представена от малки рекички и долове. Водният им режим е непостоянен и е в зависимост от атмосферните валежи. От тук събират водите си реките Луда Яна и Пясъчник, които служат и като ерозионен базис.
Хидрогеоложките условия в находищата не затрудняват експлоатационните работи.
Качествена характеристика на полезното изкопаемо
В геоложкия строеж на участъците, изцяло участват палеозойските гранити (Pz) на Средногорския батолит и разсичащите го пегматитови и аплитови тела.
Образуването на пегматитите е резултат от магмения остатък на Средногорския плутон. По-голяма част от пегматитовите тела са привързани към гранитния батолит и имат сходен с него минерален и химичен състав. И в едните и другите, като главни скалообразуващи минерали се явяват кварцът, олигоклазът, микроклина, биотита и мусковита.
Не навсякъде физико-механичните условия на кристализация са били еднакви и поради това, в различните участъци са се образували различни типове пегматити (различаващи се по минераложки и текстурно-структурни особености).
Минералния състав на пегматитовите тела включва фелдшпат, кварц, биотит, мусковит и биотит.
Пегматитите показват разнообразие в размера на телата и елементите на залягане.
В качествено отношение, пегматитите от участък “Мерата” имат следната характеристика:
- K2O – 4.03 %;
- Na2O – 4.66 %;
- SiO2 – 74.03 %;
- Al2O3 – 15.30 %;
- Fe2O3 – 0.60 %;
- CaO – 0.78 %.
Качеството на тази добивана фелдшпатова суровина изисква допълнително обогатяване за да отговаря по всички показатели на БДС.
Средните съдържания на компонентите от участък “Мали Кладни дял” са следните:
- K2O – 1.01 %;
- Na2O – 8.01 %;
- SiO2 – 70.24 %;
- Al2O3 – 16.05 %;
- Fe2O3 – 0.47 %;
- CaO – 1.01 %.
Качествената характеристика на пегматитите от участък “Банчовец” са:
- K2O – 1.06 %;
- Na2O – 7.93 %;
- SiO2 – 71.31 %;
- Al2O3 – 15.50 %;
- Fe2O3 – 0.49 %;
- CaO – 0.95 %.